Dimensiunea europeană a lui Vlad Țepeș, la Napoli și Acerenza

Dimensiunea europeană a lui Vlad Țepeș, la Napoli și Acerenza

Delegația Societății Cultural-Istorice ”Mihai Viteazul” din Ploiești, invitată la cea de-a 18-a ediție a Festivalului “Zilele Fanteziei”, care se desfășoară anual la Palatul Vannucchi de la Napoli, a avut astăzi plăcuta surpriză de a participa și la prerecepția Muzeului Vlad Țepeș și al fiicei sale, Maria Balsa, deschis în Palazzo Glinni, din localitatea Acerenza, Regiunea Basilicata - Italia.

Muzeul, deschis pe o suprafață de 1000 de metri pătrați, este dedicat istoriei prezumatei prezențe a lui Vlad Țepeș și a fiicei sale în această localitate italiană, precum și istoriei familiei conților Glinni.

Cei prezenți au studiat documente vechi începând cu anii 1500 și până în până în prezent privitoare la evenimentele petrecute în aceasta localitate importantă pentru istoria Europei și a întregii civilizații umane.

Cu deosebit interes a fost urmărită informarea privind căutările trimișilor lui Hitler, în anul 1943, atât la Acerenza, cât și la Napoli, cu o temă precisă: aflarea secretelor celor două morminte de plumb în care se află corpul lui Vlad Țepeș și cel al fiicei sale.

Documentele acelor vremuri relatează că trimișii lui Hitler au fost îndrumați de către preoții de la Acerenza și Napoli să caute în alte morminte!

În urma evenimentului de astăzi, s-a stabilit ca la dezbaterea organizată de Societatea Cultural-Istorică ”Mihai Viteazul” Ploiești și Palazzo Italia București, de la Complexul Hanul Vlăsiei - Snagov, cu sprijinul societății comerciale Feruccio, să fie prezentată o informare privind prezența familiei lui Vlad Țepeș la Acerenza, a fiicei sale Maria Balsa, precum și informații privind descendenții acestei familii în Italia.

Vom reveni cu detalii despre dimensiunea europeană a lui Vlad Țepeș. Iar acum, mai jos, lăsăm imaginile să vorbească!

 

 


Tipărire