Vineri seară, salvamontiștii prahoveni au intervenit în zona Bucșoiu Mic pentru a recupera doi adolescenți de 17 ani, rămași blocați pe traseu. Operațiunea a necesitat sprijin aerian – salvatorii au folosit trolierea din elicopterul Punctului de Operare Aeromedical Brașov pentru a-i aduce pe cei doi în siguranță.
De fiecare dată când are loc o astfel de intervenție, apare aceeași întrebare: cine ar trebui să suporte cheltuielile? Pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova, numeroși comentatori au cerut ca intervențiile cu elicopterul să fie plătite de cei salvați. În cazul minorilor, responsabilitatea ar trebui să revină părinților, iar în cazul adulților, costurile să fie achitate integral de către persoanele care, din neglijență sau lipsă de echipament adecvat, ajung să ceară ajutor.
„Tot să mergi pe munte și să te aducă elicopterul jos fără bani. La salvatori nimeni nu se gândește câte resurse sunt consumate pentru a salva o viață”, scrie unul dintre utilizatori. Alții cer introducerea unor sancțiuni clare: amenzi pentru deviere de la trasee marcate, echipament inadecvat sau imprudență. „Sper ca părinții lor să fie puși să plătească intervenția”, notează un alt comentariu, cu referire la intervenția de vineri seară.
Astfel de situații readuc în discuție problema finanțării misiunilor de salvare montană și a posibilei obligativități ca turiștii care ignoră regulile să suporte costurile intervențiilor.