Ploieștenii, cei mai afectați de ninsoare: zeci de autoturisme avariate de copacii și stâlpii prăbușiți

Ploieștenii, cei mai afectați de ninsoare: zeci de autoturisme avariate de copacii și stâlpii prăbușiți

Pompierii militari au intervenit, în intervalul în care județul Prahova s-a aflat sub Cod portocaliu de ninsori și viscol, la solicitările venite din partea populației, cele mai afectate localități fiind Ploieștiul, Câmpina și Băicoi. Potrivit ISU Prahova, în Ploiești, echipajele au intervenit pentru 53 de autoturisme avariate, 71 copaci căzuți, 6 intervenții la stâlpi de electricitate; în Câmpina - pentru două autoturisme avariate, 9 copaci căzuți, 3 intervenții la stâlpi, iar la Băicoi - 10 copaci căzuți și o intervenție la stâlpi.

Alte localități afectate de vremea rea au fost și Mizil, Bordenii Mari, Vălenii de Munte, Lipănești, Vărbilău, Gherghița, Gura Vitioarei, Bărcănești, Brazi, Balta Doamnei, Cărbunești, Plopeni, Jugureni, Aluniș, Fulga de Jos, unde echipajele operative au acționat pentru degajarea elementelor de construcție și a copacilor căzuți; pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor, dar și pentru sprijinirea populației și a autorităților locale și limitarea pagubelor produse de condițiile meteo severe.

La orele prânzului, intervențiile sunt în dinamică, iar forțele ISU Prahova rămân mobilizate în teren pentru gestionarea tuturor solicitărilor primite și pentru restabilirea condițiilor de siguranță pentru cetățeni.

Pompierii recomandă populației să evite deplasările în zonele afectate, să nu staționeze în apropierea copacilor sau stâlpilor avariați și să semnaleze orice situație de urgență la numărul unic 112.


Tipărire