Cinci independenți în echipa guvernamentală propusă de Adrian Veștea

Cinci independenți în echipa guvernamentală propusă de Adrian Veștea
Image
Image
Adrian Veștea, premierul desemnat de președintele Nicușor Dan pentru formarea unui nou guvern, a anunțat duminică seară că a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor. În aceste zile ar urma să fie audiați miniștrii propuși în comisiile de specialitate ale Parlamentului României, iar ulterior să fie supuse votului programul și echipa guvernamentală.
Componența propusă de Adrian Veștea este următoarea:
Adrian Veștea – Prim-ministru (PNL)
Marian Neacșu – vicepremier și ministru al Afacerilor Interne (PSD)
Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)
Diana Morar – vicepremier (independent)
Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)
Alexandru Nazare – ministru de Finanțe (independent)
Florin Zaharia – ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene (independent)
Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității (PSD)
Monica Anisie – ministru al Educației și Cercetării (PNL)
Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (independent)
Eduard Mititelu – ministru delegat pentru
Transformare Digitală (PNL)
Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (PSD)
Ionuț Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)
Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naționale (PNL)
Radu Marinescu – ministru al Justiției (PSD)
Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor (PSD)
Cristian Pistol – ministru al Transporturilor și Infrastructurii (PNL)
Florin Barbu – ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (PSD)
Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)
Alexandru Rogobete - ministru al Sănătăţii (PSD)
Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD)